Vakıf Başkanı

Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR

Eğitimci – Vakıf İnsan

image001
1946 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğreniminden sonra 1971 yılında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ni bitirdi.Bolu’da il müftüsü ve Gaziosmanpaşa’da merkez vâizi olarak görev yaptı. Bu görevleri kendisinin bölgede tanınmasına, sevilen-sayılan bir simâ olmasına vesile oldu. O, artık bu çevrede Hikmet Hoca olarak hâfızalarda yer aldı. 1980 yılında doktora eğitimini tamamladı. 1984 yılında yardımcı doçent ünvanı ile üniversiteye geçerek Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde göreve başladı. 1984 – 1986 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü ve Talim Terbiye Kurulu Temsilci Üyesi olarak görev yaptı. Bu görevleri esnasında başarılı bir bürokrat olarak iz bıraktı. 1993 yılında doçent ve 1998 yılında profesör ünvanlarını aldı. Aynı fakültede uzun yıllar öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak hizmet verdi.

Hikmet ÖZDEMİR, akademisyenliğinin yanı sıra birçok sivil toplum örgütlerinin de kuruculuğunu ve yöneticiliğini yaptı. Ankara’dan İstanbul’a döndüğü 1986 yılında 7 arkadaşı ile beraber şu an  ülkemizin önde gelen vakıflarından olan İnsanlığa Hizmet Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf mârifetiyle Gaziosmanpaşa’da bir çok eğitim kurumunun açılışını ve işleyişini büyük özverilerle gerçekleştirdi.

En büyük eseri Kâzım Karabekir Kız İmam Hatip Lisesi’dir. Bu okul hâlen İnsanlığa Hizmet Vakfı’na ait binada eğitim – öğretimi sürdürmektedir.Yine, İnsanlığa Hizmet Vakfı binalarında Özel Mavigün Anaokulu, Özel Mavigün İlköğretim Okulu, Özel Mavigün Anadolu Lisesi ve Özel Fevzi Çakmak Anaokulu’nun kuruluşunu gerçekleştirerek Türk Milli Eğitimi’ne kazandırdı.Ayrıca Fatih İlçemizde Türkiye İlmi İçtimai Hizmetler Vakfı’nın başkanı oldu. Burada Özel Sultan Fatih Eğitim Kurumları olarak 5 özel okulun açılışını gerçekleştirdi.Gece – gündüz fahrî ve hasbî olarak çalıştı, vakıf insan oldu.O, imkânlar ölçüsünde herkesin yardımına koştu, dert dinledi, destek oldu. Bâr olmadı, yâr oldu. Çünkü, o bir gönül adamı idi.

3 Kasım 2003 genel seçimlerinde milletvekili seçilerek, parlamentoda TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyon Başkan Vekili görevinde bulundu.Hikmet ÖZDEMİR hâlen her iki vakıftaki 9 okulda kurucu olarak görevini sürdürmektedir.Evli ve 5 çocuk babasıdır.Yayınlanmış ve yayınlanacak çok sayıda kitap ve makaleleri mevcuttur.

“İnsanların hayırlısı, insanlara hizmet edendir.” (Hadis-i Şerif)

Bir yanıt yazın